ברית מילה לניצול השואה

לאחר שנים של לבטים, איוון פסטרנק, השמש הקשיש של בית הכנסת העתיק בברטיסלבה שבסלובקיה, עשה את דרכו לוינה בלוויית שליח הרבי הרב ברוך מאיירס, כדי להיכנס לבריתו של אברהם אבינו ע"ה ● בדרך לברית, הוא נחשף לסיפור העצוב ● מרגש ומיוחד - מאת אתר שטורעם

לאחר שנים של לבטים, איוון פסטרנק, השמש הקשיש של בית הכנסת העתיק בברטיסלבה שבסלובקיה, עשה את דרכו לוינה בלוויית שליח הרבי הרב ברוך מאיירס, כדי להיכנס לבריתו של אברהם אבינו ע"ה.

מרבית המתפללים הקשישים בבית הכנסת כבר עברו ברית מילה בעבר, מאז הגעתם של השלוחים למדינה. בשנים בהן שלט הקומוניזם, רק יהודים בעלי מסירת נפש ערכו בריתות לבניהם, ולאחר הפלת המשטר רבים החליטו במשךהשנים לערוך ברית. איוון היה יוצא דופן בסירובו להצטרף לידידיו למנין ולערוך ברית מילה. בשמחת תורה האחרון איוון היה בשמחה והתעוררות מיוחדת וקיבל החלטה נחרצת לעשות ברית ולהיקרא "אילן".

בדרך לווינה איוון שיתף את השליח ר' ברוך בסיפורו האישי העצוב ומה שגרם לו לקבל את ההחלטה לאחר שנים: איוון נולד בעיר פרסוב להוריו טיאודור ומרטה פסטרנק שנישאו בשנת ה'ת"ש. הגזירות הנאציות ומסעות לאין חזור החלו, והוריו החליטו לברוח לברטיסלבה (אז פרשבורג) תחת זהות גויית מזויפת.

בקיץ של ה' תש"ד נולד איוון; ההורים החליטו של שמו היהודי של הילד, אולם בתנאים של אז היה בלתי אפשרי לערוך ברית מילה. ההורים המתינו להזדמנות הראשונה, אולם, בגיל שלושה שבועות הנאצים גילו את המשפחה הקטנה, והם נשלחו למחנה ריכוז קטן. אביו נשלח הלאה לאושוויץ ודכאו, ואמו שיחדה שומר שהעלים עין ונתן לה לברוח עם תינוקה. הם התחבאו אצל משפחה סלובקית רחמנית, ולמרות החיפושים הם לא התגלו. אמו סיפרה שהוא לעולם לא בכה וכך הם ניצלו.

בתום המלחמה נודע להם שהאב לא יחזור לעולם, וביחד אתו רבים מבני המשפחה, הי"ד.

מידי פעם בשנות ילדותו איוון שאל את אמו מתי יעשו לו ברית, אבל אמו היתה בטוחה שעושים ברית רק ביום השמיני. כך עברו שנים רבות. לאחר פרישתו ממשרתו בחינוך ופטירת רעייתו לפני חמש שנים, הוא החל לחשוב על עריכת ברית מילה, וקבלת השם "אילן" שהוריו בחרו עבורו לפני שבעים שנה, לפני שהנאצים לקחו את אביו למחנות המוות.

לאחר עריכת הברית וקבלת שמו היהודי אילן מרגיש שהוריו וסביו מסתכלים עליו ממקומיתיהם במרום, וחשים סיפוק בידעם שעכשיו הכל תקין.

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Gmap