בשל אסון הנגמ"ש השליח גילה שאינו נימול

(יום ראשון, כ''ב סיון תשס''ו)

כאשר יצא השליח מביתו לכיוון החנייה של היישוב, הגיח לפתע מאחד השבילים החשוכים בחור צעיר, גבוה וחסון, והחל ללכת לצידו. "קצת חששתי", סיפר השליח, "לא ידעתי מי האיש, ומה הוא מחפש. לא נעים ■ סיפור מופלא ומצמרר שפורסם לאחרונה ■ לסיפור המלא
את הסיפור המופלא והמלא אנו מביאים, כמובן ללא פרטים מזהים. הסיפור החל לפני כשלוש שנים, זמן קצר לפני פסח תשס"ג. אל הקהילה בה התגורר שליח חב"ד, הגיע לשבת התרמה נציג ארגון "ברית יוסף יצחק", העורך בריתות לתינוקות ומבוגרים בכל רחבי תבל.

במהלך השבת סיפר נציג הארגון על הפעולות הברוכות, על סכומי הכסף הנדרשים לארגון הבריתות, וביקש מהתושבים להשתתף בהוצאות הגדולות. במוצאי שבת הרימו אנשי הקהילה את תרומתם, איש כנדבת ליבו. גם אותו שליח החליט לחתום על הוראת קבע, ובלבו שמח על כך שיש לו "מנייה" בארגון זה.

למחרת, נסע השליח של חב"ד לחלק 'מצות שמורות' באחד היישובים שנמצא בתחום פעילותו. הוא הגיע למקום בשעה מאוד מאוחרת והשאיר את חבילות המצות בידי איש הקשר ביישוב. כאשר יצא מביתו לכיוון החנייה של היישוב, הגיח לפתע מאחד השבילים החשוכים בחור צעיר, גבוה וחסון, והחל ללכת לצידו. "קצת חששתי", סיפר השליח, "לא ידעתי מי האיש, ומה הוא מחפש. לא נעים.

אחרי זמן קצר של הליכה משותפת, פנה אלי הצעיר הזר ושאל באנגלית: 'ראביי, אולי תוכל לעזור לי?'", מספר השליח, "חשבתי לתומי שהוא צריך עזרה בענייני היישוב, והבהרתי לו שאני לא מהאזור. אך הוא אמר שאיננו זקוק לעזרה בקשר ליישוב, אלא בקשר למשהו אחר, עניין דתי. הוא ניסה להביע את עצמו, אך לא הצליח למצוא את המילים המתאימות לבטא את מבוקשו".

השליח הוסיף וסיפר כי החליט לשאול אותו בעדינות אולי הוא מבקש עזרה בנוגע לברית מילה. "'כן, כן', הוא אישר בהתלהבות, כשהוא תמה כיצד הצלחתי לנחש את מבוקשו, התרגשתי מאוד מגילוי ההשגחה הפרטית. הן רק אתמול חתמתי על הוראת קבע לארגון 'ברית יוסף יצחק', וכבר זימן לי הקב"ה הזדמנות להיות שותף מעשי לברית מילה".

בדרך סידר השליח את ההכנות והצעיר סיפר לו ששמו יעקב מרוויצה. הוא הגיע מיוגוסלביה להתנדב ביישוב ורבה הראשי של יוגוסלביה מכיר אותו ויכול להעיד על יהדותו. מנהל ארגון "ברית יוסף יצחק", הרב ירון עמית, בירר כמה פרטים, ולאחר ששמע שהצעיר נקב בשמו של הרב הראשי ליוגוסלביה כאחד היכול להעיד על יהדותו, התפעל ואמר שבדיוק לפני כמה שעות שוחח עם אותו רב. הוא ביקש איפוא מהצעיר שישלח לו בפקס את תעודת הלידה שלו, ישאיר מספר פלאפון, ואת השאר יסדרו חברי הארגון.

בשבת שלאחר מכן, בהתוועדות שהתקיימה בקהילה בה אני מתגורר, סיפר השליח, כשסיימתי, קם אחד התושבים וסיפר שהוא עובד כנהג עבור ארגון "ברית יוסף יצחק", וביום שלישי האחרון הוא נשלח לאותו יישוב לקחת את הצעיר היוגוסלבי לברית מילה. "אתה יכול להיות רגוע", אמר לי הנהג, "הוא עבר את הברית בהצלחה, והחזרתי אותו ליישובו".

עברה שנה, בקיץ תשס"ה, פורסם בתקשורת על אירוע טראגי בו עלה נגמ"ש צבאי על מטען חבלה רב-עצמה והתפוצץ על ששת חיילי צה"ל שהיו בו, הי"ד. היה זה אירוע קשה במיוחד, שכן מעוצמת ההדף של הפיצוץ לא נשאר כמעט זכר מההרוגים, ובמשך שעות ארוכות עמלו חיילי צה"ל לאסוף את חלקי הגופות על מנת להביאם לקבר ישראל. בין ההרוגים היה מיודענו הצעיר היוגוסלבי יעקב מרוויצה, הי"ד.

השליח התקשר לר' ירון עמית וסיפר לו על הטרגדיה שקרתה. הוא מספר: יחד כאבנו על הרצחו של יעקב מרוויצה, והנחמה היחידה שהייתה לנו, שלפחות הוא נהרג כיהודי שלם. "מי יודע", אמר לי ר' עמית, "יכול להיות שכל ירידתו לעולם הייתה בשביל המצווה הזאת, וזאת הייתה הזכות שלנו".

לאחר כמה חודשים נסע שוב השליח לאותו מקום, וביום האחרון לשהותו שם, פגש את הרב עמית. השניים שוחחו ובעיקר התמקדו בבעייתיות של בריתות המתבצעות בבני קיבוצים. השליח מוסיף כי ר' עמית ציין שבריתות רבות בקיבוצים מתבצעות בידי רופאים שאינם שומרי תורה ומצוות. משמעות הדבר כי רופאים אלו אינם מודעים מספיק לדרישות ההלכה והתינוקות לאחר הברית נותרים למעשה ערלים. ר' עמית הוסיף כי מי שבריתו נערכה על ידי מוהל שאינו ירא שמים, ראוי שיוודא שהיא אכן בוצעה כהלכה.

דברי הרב עוררו דאגה בליבו של השליח שכן הוא עצמו נולד בקיבוץ וחזר בתשובה בצעירותו. השליח סיפר כי נזכר שאמו ספרה פעם כי לא תכננה לערוך לו ברית אך כיון שהגיע רופא לבדוק את תינוקות הקיבוץ, הוא הציע לבצע ברית וההורים הסכימו. לדברי השליח לאחר בירור הנושא התברר לו שאכן הוא יידרש לעבור ברית. הוא סיפר על הרגשתו: "אין מילים בפי לתאר את תדהמתי באותם רגעים. אני חי כמעט חמישים שנה, מהם כמה עשרות שנים כיהודי חרדי, שליח של הרבי, דואג לזכות אלפי יהודים בעוד ועוד מצוות, מארגן בריתות בעשרות משפחות, והנה אני מגלה שאיני מהול כהלכה".

השליח סיפר לבי"מ כי היה מבולבל ואמר לר' עמית כי מיד כשיגיע לארץ ישראל יפעל לתיקון המעוות אך ר' עמית הבהיר לו כי חל עליו איסור כרת עם כל עיכוב, ויש לערוך ברית ללא דיחוי. שעתיים לאחר מכן גויס מוהל מומחה, סנדק ומנין אברכים והשליח עבר ברית כהלכה. "בפסח האחרון, כשישבתי עם משפחתי בליל הסדר, חשבתי לעצמי כיצד סיבבה ההשגחה העליונה את הדברים להציל אותי מהאיסור החמור". הוא הוסיף כי יש להביא את הנושא למודעותם של בעלי תשובה כמותו.

הוסף תגובה חדשה

Filtered HTML

  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.

Plain text

  • No HTML tags allowed.
  • כתובות דפי אינטרנט וכתובות דוא"ל הופכות אוטומטית לקישורים.
  • מעבר שורות ופסקאות מתבצע אוטומטית.

Gmap